سئو و بهینه سازی سایت

کانون آگهی و تبلیغات دور تا دور قصد دارد در این مقاله نکاتی ارزشمند و مهم را در خصوص سئو و بهینه سازی سایت قرار دهد و شما را با آنها آشنا کند. اگر یک وب سایت دارید یا قصد آشنایی با سئو و بهینه سازی سایت را دارید پیشنهاد می کنیم ادامه این مقاله را مطالعه فرمایید.

سئو چیست ؟

سئو به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو است. SEO یا همان سئو مخفف کلمه Search Engine Optimization می باشد. برخی از افراد با استفاده از روش های غیر اخلاقی سعی می کنند تا موتور جستجوگر گوگل را دست کاری کرده تا بتوانند در آن رتبه خوبی را کسب نمایند. اما سئو راهی طبیعی برای رسیدن به هدف دریافت رتبه بالاتر در نتایج گوگل است. سئو با توجه به استانداردهای موتور جستجو عملکرد سایت شما را افزایش می یابد و به جذب بازدید کنندگان بیشتر به سایت شما کمک می کند.

عوامل و فاکتورهای زیادی روی سئو سایت شما تأثیر می گذارد. این فاکتورها عبارتند از :

کلمات کلیدی

محتوا سایت

کامنت ها

لینک های خارجی

لینک های داخلی و …

اگر بخواهیم سئو را دقیق تر و کامل تر توضیح دهیم می توان گفت سئو مجموعه ای از فعالیت های سایت و نوع استراتژی فعالیت آن برای دریافت جایگاه بالاتر و بهتر در جستجو گوگل است.

فقط برای بهینه سازی موتور های جستجو؟

سئو تنها به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو نیست بلکه جزء عوامل تأثیر گذار در بازدید از سایت است. لازم به ذکر است در چند سال اخیر سیاست های گوگل بر اساس بازدید کنندگان سایت صورت می گرفت.

برای درک بهتر سئو و موتورهای جستجو، یک کتابدار را تصور کنید؛ اما این یک کتابدار معمولی نیست، بلکه می بایست محتویات تمامی کتاب های جهان را بداند و به پرسش های افرادی که برای تهیه کتاب به کتابخانه رجوع می کنند را بداند. همچنین دانستن تمامی زبان های جهان برای این کتابدار ضروری است. چرا که باید با افراد زیادی از سراسر جهان در ارتباط باشد.

در این صورت یک کتابدار به تنهایی نمی تواند تمامی این کارها را به درستی انجام دهد. بنابراین به فکر استفاده از یک سیستم خواهید افتاد. اما چه سیستمی مناسب انجام این کار است ؟

زبان مشترک : کلید حل مشکلات!

سیستمی برای انجام این کار مناسب است که قادر باشد تمامی اطلاعات مربوط به کتاب های جهان را در خود جای دهد و آنها را بر اساس المان هایی مرتب کند. سؤال پرسیدن از یک سیستم کامپیوتری دشوار است زیرا نحوه صحبت کردن ما با یک ماشین کاملاً متفاوت است. زبان های مختلفی برای ایجاد ارتباط ما انسان ها با کامپیوتر و سیستم های هوشمند به وجود آمده است. زبان های برنامه نویسی یک راه ارتباطی بین انسان با سیستم های هوشمند است.

متأسفانه همه مردم جهان قادر نیستند که این زبان ها را فرا گیرند. به این ترتیب علم و تکنولوژی پیشرفت کرد و موتور جستجوگری به نام گوگل وارد کار شد. این موتور جستجوگر بر اساس کلمات کلیدی یا کیووردها می توانست نتایجی را به جستجوگران نمایش دهد. این موتور می توانست به تمامی زبان های جهان به جستجو خود ادامه داده و نتایجی را نشان دهد.

موتور جستجوگر چطور کار می کند؟

در این سیستم تمام محتویات، بر اساس مهمترین کلمات طبقه بندی شده و طبق سؤال پرسیده شده از کاربر به آن نمایش داده می شود. موتور جستجوگر گوگل همان سیستمی است که به عنوان یک کتابدار فعالیت می کند. گوگل با توجه به سؤال کاربر تمام صفحات مربوط به آن سؤال را مورد بررسی قرار داده و تنها بهترین آنها را به فرد جستجوگر نشان می دهد. گوگل جهت پاسخ صحیح و جمع آوری اطلاعات از الگوریتم های خاصی پیروی می کند. این الگوریتم ها برای کاربر قابل مشاهده نیست.

اگر شما صاحب یک سایت هستید و قصد دارید رتبه خوبی را در نتایج جستجو گوگل به دست آورید باید بر اساس الگوریتم های آن عمل نمایید. به این عمل سئو و بهینه سازی سایت گفته می شود.

چه عواملی برای جستجو در موتور گوگل حائز اهمیت است ؟

  • کلمات کلیدی : موتور جستجوگر به تمام کلمات به کار رفته شده در محتوا سایت توجه می کند. وقتی فردی در موتور جستجوگر عبارتی را جستجو می کند، گوگل به دنبال تمام محتواهای موجود درباره کلمه کلیدی گفته شده می رود و در نهایت نتایجی را به کاربر نشان می دهد. گوگل بر اساس میزان تکرار کلمه کلیدی سایت های را در رده اول به کاربر پیشنهاد می کند.
  • عنوان محتوا : دومین عاملی که گوگل به آن اهمیت می دهد عناوین سایت و محتوا است. عنوان های سایت و محتوا معمولاً به صورت کد نوشته می شوند. هر چه عنوان یا نامک محتوا شما به کلمه کلیدی نزدیکتر باشد شانس قرار گرفتن در رتبه های اول گوگل را دارید.
  • لینک های سایت : برای سئو و بهینه سازی سایت شما باید از عامل مهمی به نام لینک های داخلی و خارجی استفاده کنید. لینک هایی که در یک صفحه و صفحه های دیگر سایت منتقل می شود، نشان دهنده اهمیت یک موضوع در صفحات سایت است. اگر صفحه ای به صفحه دیگر با توجه به کلمه کلیدی مناسب، لینک داده شود می توانید رتبه خوبی را در نتایج گوگل به دست آورید. همچنین لینک دهی به سایت های یکدیگر یعنی شما مطالب آن صفحه از سایت را به دیگران پیشنهاد کردید.
  • کلمات استفاده شده در لینک دهی : لینک دهی به کلمات یک المان بسیار مهم برای نتایج گوگل است. بنابراین سعی کنید در کلمات به کار رفته شده لینک دهی مناسب و قوی انجام دهید.
  • سابقه سایت : هر چه سابقه سایت شما بیشتر باشد و محتویات منظم و به روز درآن قرار دهید گوگل شما را به عنوان یک سایت فعال شناخته و در جستجو اول قرار می دهد.

اهمیت سئو و بهینه سازی سایت

بسیاری از کاربران اینترنتی مشکلات خود را در گوگل جستجو می کنند. بنابراین فعالیت در حوزه اینترنت یک فرصت طلایی برای کسب درآمد و دیده شدن در جهان است. اگر سایت شما از سئو مناسبی برخوردار نباشد، تمام زحمات تان برای تولید محتوا سایت و طراحی آن بیهوده است.

سعی کنید محتواهای خود را طوری بهینه سازی و سئو کنید که گوگل شما را ببیند و سایت تان در دیدرأس گوگل قرار بگیرد. تنها با انجام این کار، شما موفق به کسب رتبه برتر در نتایج گوگل می شوید.

چرا موتور جستجوگر گوگل به سئو نیاز دارد ؟

سئو یکی از ابزارهایی است که گوگل برای آن اهمیت زیادی قائل است. چون تنها با کمک آن می تواند بهترین نتایج را در اختیار کاربران قرار دهد. اگر محتواهای سایت خود را به نادرستی سئو کنید، هرگز نمی توانید بازدید کننده ای را داشته باشید؛ زیرا با سئو اشتباه از دید کاربران پنهان خواهید بود.

مهمترین مراحل سئو سایت

سئو و بهینه سازی سایت فرایندی زمانبر در سایت است؛ اما با این حال می توانید به کسب و کار خود رونق بخشید. برای ایجاد تأثیرات مثبت در دریافت جایگاه برتر گوگل باید مسیری را طی کنید. برای موفقیت در سئو و بهینه سازی سایت شما باید از سه بازوی اصلی گوگل استفاده کنید :

سئو تکنیکال :

یکی از استانداردهای کد نویسی سایت، رعایت اصول سئو، نشانه گذاری، سرعت سایت و قابلیت ریسپانسیو بودن سایت است. به موارد گفته شده در بخش بالا سئو تکنیکال گفته می شود. که هنگام شروع فعالیت در سایت و تولید محتوا باید آنها را رعایت کنید.

بازاریابی محتوا :

فعالیت هایی همچون استفاده از کلمات کلیدی پرکاربرد، آنالیز کردن سایت رقبا، برچسب گذاری صحیح، دسته بندی دقیق، لینک سازی ارزشمند، لینک های داخلی و خارجی و … جزء فرایند بازاریابی محتوا یا همان On-Page گفته می شود.

لینک سازی هدفمند :

با رعایت استانداردهای سئو تکنیکال و On-Page ارزشمند قادر هستید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید. کامنت مارکتینگ و خرید بک لینک جزء لینک سازی هوشمند و هدفمند یا Off-Page است.

انواع تکنیک های سئو

متخصصانی که از تکنیک های سئو برای بهبود نتایج گوگل استفاده می کنند به سه دسته تقسیم می شوند :

سئو کلاه سفید

این افراد همیشه از راه درست و قانونی سعی دارند تا وضعیت سئو و بهینه سازی سایت خود را بهبود ببخشند و با توجه به قوانین تعیین شده در گوگل به انجام این کار می پردازند. فرایندی که در سئو کلاه سفید صورت می گیرد به بهترین و مناسب ترین روش انجام می گردد.

سئو کلاه سیاه

این افراد اصولاً تظاهر می کنند که از راه درست و قانونی در راه کسب رتبه بهتر در نتایج گوگل هستند. اما افرادی که به عنوان کلاه سیاه در این حوزه فعالیت می کنند قانون های گوگل را زیر پا گذاشته وکاملاً برعکس سئو کلاه سفید عمل می کنند. به عبارتی دیگر این افراد از ضعف های موتور جستجوگر گوگل برای دور زدن قوانین آن استفاده می کنند.

سئو کلاه خاکستری

افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند همیشه از راه درست به این امور رسیدگی نمی کنند. افراد کلاه خاکستری به صورت قانونی به وضعیت سئو و بهینه سازی سایت خود رسیدگی نمی کنند. اما به گونه ای این کار را انجام می دهند که گوگل هرگز قادر به فهمیدن دور زدن قوانین نیست.

سئو و بهینه سازی سایت

به سئو و بهینه سازی سایت نیاز دارید؟

جهت سفارش سئو سایت و یا دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

فهرست