طراحی لوگو

کانون آگهی و تبلیغات دور تا دور قصد دارد شما را در این مقاله با مهمترین نکات طراحی لوگو آشنا کند. شما به عنوان یک طراح لوگو باید نکات مهمی را در رابطه با طراحی آن بدانید. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم ادامه این مقاله را مطالعه نمایید.

مهمترین نکات طراحی لوگو

بهتر است در ابتدا بدانیم لوگو چیست ؟ و به چه منظور طراحی می گردد.

لوگو یک نشانه گرافیکی است که نشان دهنده هویت و معرف یک شخص یا سازمان می باشد. یک لوگو ترکیبی از متن ها و تصاویر است. این نشانه گرافیکی توسط شرکت های تجاری صنعتی و تولیدی جهت معروف شدن و معرفی کسب و کار طراحی می شود.

مهمترین مسئله در طراحی لوگو ایجاد یک تصویر ماندگار در ذهن مخاطب است. لوگو یک ابزار بصری است که باعث انتقال سریع خدمات یک شرکت یا کسب و کار به بیننده می شود. لوگو می تواند از ترکیب چندین حروف، نشانه، چهره یا یک کالای شاخص شرکت باشد. طراحی لوگو زیبا و به یاد ماندنی می تواند تأثیر مثبتی را بر رونق کسب و کار یک شرکت بگذارد.

آرم های یک برند نشان دهنده هویت سازمانی آنها است. در بسیاری از طراحی آرم یا لوگو ها اولین چیزی که به ذهن مخاطب می رشد نماد آن سازمان است. به عنوان مثال : آرم یا لوگو شرکت های اپل، نایک، آدیداس نمونه ای از لوگو های به یاد ماندنی در جهان هستند. شما با شنیدن نام برند این محصولات به سرعت تصویری در ذهن تان ایجاد می شود که این تصویر لوگو برند مورد نظر است.

انواع لوگو

در طراحی لوگو می توان آنها را به سه گروه اصلی تقسیم کرد :

  1. استفاده از تصاویر در ایجاد و طراحی یک لوگو مانند : شرکت اپل
  2. استفاده از متون برای طراحی لوگو مانند : لوگو تایپ و وردمارک. لوگو برخی از شرکت های خارجی مانند : مونوگرام از طراحی یک یا چند حروف تشکیل شده است.
  3. استفاده از ترکیب تصویر و نوشته مانند : پیتزاهات

ویژگی یک لوگو خوب و موفق در کسب و کار تجاری

طراحی خوب و موفق باید توسط یک طراحی حرفه ای صورت بگیرد. حال در این بخش قرار است، شما را با مهمترین ویژگی های طراحی لوگو خوب و موفق در کسب و کارهای تجاری عنوان کنیم :

  • در طراحی اعتبار و سنخیت کار بسیار حائز اهمیت است. یک طراح خوب باید ارتباطی صادقانه و جذب کننده را میان شرکت و مخاطبان ایجاد کند.
  • موضوع انتخابی برای طراحی لوگو باید قابل فهم باشد تا هنگامی که مشتری آن را مشاهده می کند به سرعت معنی و مفهوم آن را دریابد.
  • ماندگاری و پایداری لوگو از جمله عواملی است که باعث موفقیت کسب و کاری در زمینه تجاری می شود.
  • انعطاف پذیری یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی موفق است.
  • یک طراحی خوب باید به صورت آنلاین در وب سایت ها قابل اجرا باشد.
  • یک فرد باید احراز حقوق مالکیت خود را از نظر قانونی تأیید کند.

چه اشخاصی و با چه ویژگی هایی می توانند لوگویی را طراحی کنند ؟

فرد مورد نظر باید از لحاظ فنی دانش کاملی را درباره اصول طراحی لوگو بداند. همچنین خلاقیت عامل مهمتری است که اگر وجود نداشته باشد آن طراحی هرگز موفق نخواهد بود. با توجه به هزینه های شرکت شما می‌توانید کیفیت طراحی را افزایش یا کاهش دهید. قبل از طراحی لوگو بهتر است به بخش هایی از برند مربوطه و بخش های تبلیغاتی آن بازدیدی داشته باشید. با انجام این عمل می توانید دید بهتری را نسبت به برند و شرکت مورد نظر داشته باشید. چرا که این کار باعث درک بهتر نوع فعالیت آنها می شود. رعایت تمامی این اصول باعث می شود تصویری ماندگار از شرکت تجارتی و نحوه بازاریابی آنها در ذهن مخاطب قرار گیرد.

یک طراح لوگو باید از نام تجاری و حوزه فعالیتی برند مورد نظر، بهترین استفاده ها را در طراحی آن داشته باشد. پیشنهاد می کنیم از لوازم ست اداری مانند : کارت های ویزیت و سربرگ های شرکت استفاده کنید.

خصوصیات یک لوگو چیست ؟

سادگی و زیبایی جزء مهمترین خصوصیات یک لوگو می باشد که این دو ویژگی باعث جذب مخاطب به برند یا شرکت مورد نظر می شود. گویا بودن تصویر لوگو عاملی دیگر در جذب مخاطب و ماندگاری تصویر در ذهن او است. سعی کنید یک طرح منحصر به فرد را در طراحی ایجاد کنید.

هدف از داشتن لوگو چیست ؟

یک لوگو می تواند با طرحی حرفه ای در ذهن مردم جاری شود.

اولین گام برای طراحی لوگو کدام است؟

معمولاً بعد از ایذه پردازی اولیه در ذهن، طرح های اولیه لوگو به صورت دستی روی کاغذ کشیده شده و مهمترین مرحله آن در طراحی شما است. طرح اولیه لوگو شامل نقاشی کشیدن با مداد یا خودکار است. شما باید کار خود را با کشیدن چندین طرح اولیه و ایده های نو آغاز کنید. هر چه زمان بیشتری را برای انجام این عمل صرف نمایید نتیجه بهتری را از کار خود دریافت خواهید کرد.

سایز و کیفیت مناسب

ایجاد تقارن در طراحی یک امر مهم و بسیار ضروری است چون ذهن انسان به طور طبیعی زیبایی و جذابیت را دوست می دارد. ایجاد تقارن و تعادل در طراحی باعث جذابیت آن می شود. در طراحی، سایز اهمیت زیادی دارد و یک لوگو می بایست در هر سایز و اندازه ای زیبا و خوانا باشد. این تصویر در صورتی تأثیر گذار خواهد بود که سایز آن بیش از اندازه کوچک شود، مثلاً : برای استفاده روی سربرگ ها یا … در قالب های بیلبورد قرار می گیرد کیفیت و خوانایی خود را از دست نداده و آن را حفظ کند.

استفاده از رنگ های مناسب و تاثیرگذار

از رنگ های تأثیرگذار در طراحی خود استفاده کنید. بهره برداری از رنگ های خاص و تک یکی از ایده های خلاقانه و منحصر به فرد در طراحی است. سبک خود را متناسب با فعالیت شرکت انجام دهید. قبل از شروع طراحی لوگو با مشتری خود به بحث و گفتگو بنشینید تا بتوانید اطلاعاتی را درباره کسب و کار آنها به دست آورید.

کلام آخر

عواملی که باعث جذب مشتری به لوگو می شود بسیار مهم است. هرگز در طراحی آرم یا لوگو جهت به رسمیت شناختن یک سازمان بی اهمیتی نشان ندهید. لوگو امری مهم در جذب مخاطب به کسب و کار شما است، بنابراین با یک اشتباه کوچک در طراحی لوگو کارتان را با مشکلی بزرگ رو به رو خواهید کرد.

در طراحی باید از خصوصیات مجزا استفاده کنید. یکی از تأثیرگذارترین خصوصیات لوگو جهت جذب مخاطب، بی عیب و نقص بودن و وجود یک ایده خلاقانه در لوگو می باشد. لوگویی که بتواند احساسات بیننده را تحت تأثیر قرار دهد، قادر است رونقی را به یک شرکت تجارتی یا کسب و کار ارائه دهد.

طراحی لوگو

لوگو خود را الان سفارش دهید

جهت سفارش لوگو و یا دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

فهرست