معرفی چند نرم افزار تولید محتوای آموزشی

  1. تولید محتوا
  2. معرفی چند نرم افزار تولید محتوای آموزشی

امروزه با توجه به فراگیر شدن آموزش های اینترنتی بسیاری از افراد تصمیم به تولید محتوا در حوزه های تخصصی خود می گیرند. یکی از دغدغه های این افراد نرم افزار تولید محتوای آموزشی است که در این مقاله، تعدادی از نرم افزارهای کاربردی در این حیطه شرح داده شده است. با مجله آنلاین دور تا دور همراه باشید.

نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 1
نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 1

 

رشد روزافزون تولید محتوا با انواع نرم افزار ها

از زمانی که اینترنت، علی الخصوص شبکه های اجتماعی، جزء جدایی ناپذیر زندگی ها شد، خیلی از چیزها هم تغییر کرد. بسیاری از رویه ها و روتین ها آسان شد. به عنوان مثال دیگر نیاز نیست برای یاد گرفتن فلان نرم افزار در سرما و گرما به آموزشگاهی که در دورترین نقطه شهر واقع شده است برویم؛ کافیست تلفن همراه خود را روشن کرده و در کلاس های آنلاین شرکت کنیم.

یا حتی به صورت تخصصی تر از ویدیوهای آموزشی به صورت ضبط شده استفاده کنیم. با توجه به رشد قارچ گونه ی این دسته از آموزش ها، بسیاری از متخصصان علوم مختلف، تصمیم به برگزاری دوره های ویدیویی می گیرند. برای تهیه ی این دوره های آنلاین، نیاز به انواع نرم افزار تولید محتوای آموزشی می باشد تا بتوان به نحو احسن، مطالب را آموزش داد.

تولید محتوا های مختلف متنی، صوتی و ویدئویی

در این باب تعدادی از نرم افزارها هستند، که با ترکیب آن ها می توان فایل های آموزشی مناسبی را ارائه کرد. البته بایستی دقت داشته باشیم که تولید محتوا می تواند به صورت های مختلفی انجام شود. صوت، تصویر، کلیپ ویدیویی، انیمیشن و… همگی از انواع مسیرهای تولید محتوا محسوب می شوند.

ساده ترین راه برای تولید محتوای آموزشی، تصاویر آموزشی هستند که به وسیله ی نرم افزارهای ادیت عکس مونتاژ و تولید می شوند. بعد از آن فایل های صوتی که حتی در روش های ساده ی ارائه می توان با فشردن یک دکمه در شبکه های اجتماعی آن ها را تولید کرد و گام های بعدی مربوط به ویدئو و موارد پیشرفته تر می شود.

 

فتوشاپ

نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 2
نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 2

 

فتوشاپ از معروفترین نرم افزارها در دنیا می باشد که تقریبا برای همه ی کاربران رایانه ای آشنا به حساب می آید. هر سال که می گذرد آپشن های جدیدی به ورژن های آن اضافه می شود. اگر تصمیم به یادگیری نرم افزار تولید محتوای آموزشی دارید، حتما فتوشاپ را در برنامه ی آموزشی خود قرار دهید. زیرا این نرم افزار نه تنها در تولید محتوا به صورت عکس، بلکه در ساخت ویدیوها و انیمیشن ها هم موثر و کارساز است.

به مرحله ی ساخت کلیپ های ویدیویی که برسید، خواهید دانست که برای میکس و مونتاژ برخی صحنه ها نیاز است که تصاویر را به حالت کروماکی دربیاورید، که این کار توسط نرم افزار فتوشاپ صورت خواهد گرفت.

عالی برای ویرایش عکس

فتوشاپ که از محصولات شرکت ADOBE می باشد، توانایی های فوق العاده ای در زمینه ی ادیت عکس دارد. برای تولید محتوای آموزشی، ساده ترین راه اضافه کردن متن به تصاویر اسکرین شاتی است که توسط ابزار Title این نرم افزار انجام می شود. البته ناگفته نماند که این ابزار، ساده ترین حالت ممکن از آپشن های فتوشاپ است. کمی حرفه ای تر که شوید توانایی اجرای انواع افکت ها بر روی لایه های مورد نظر را به دست خواهید آورد.

خیلی خیلی خلاصه!

اگر بخواهیم که در یک روند آموزشی، خیلی خلاصه روند تولید محتوا توسط نرم افزار فتوشاپ که از مهمترین نرم افزار تولید محتوای آموزشی محسوب می شود را مثال بزنیم، از مرحله ی بک گراند شروع می کنیم.

اغلب در تولید محتوای آموزشی از بک گراندهای ساده و مینیمال استفاده می کنند. دلیل این امر این است که شلوغی پس زمینه مانع از انتقال مفهوم به کارآموز نشود. گام بعدی این است که تصاویر مرتبط با آموزش را با ابزار Lasso برش زده و با Move انتقال می دهیم در مکان های مورد نظرمان؛ گام بعدی اضافه کردن توضیحات توسط ابزار متن است و در نهایت با افکت ها و اکشن های مناسب می توانید با تصویرتان رنگ و لعاب بدهید.

این ساده ترین و راحت ترین راه استفاده از نرم افزار تولید محتوای آموزشی بود. با استفاده از این شیوه، همه ی افرادی که توانایی خاموش و روشن کردن رایانه خود را داشته باشند، می توانند محتوای آموزشی تولید کنند!

 

برخی از امکانات وسیع فتوشاپ 

از امکانات روتین فتوشاپ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

– فتومونتاژ یا ترکیب تصاویر با یکدیگر

-تنظیم کانال های رنگش و روشنایی تصاویر

– ایجاد اشکال هندسی مختلف، با ویرایشات نامحدود

– به کار بردن تله هایی برای به چالش کشیدن نگاه مخاطبان

و….

دانلود فتوشاپ نسخه 2021

AVS آدیو ادیتور

نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 3
نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 3

 

کافیست تا یک گوشی تلفن همراه هوشمند داشته باشید. آنگاه آموزش مورد نظر خود را با رکوردر موبایلتان ضبط کرده و فایل صوتی ضبط شده را به سیستم‌تان انتقال دهید. در این مرحله کافیست تا فایل را در نرم افزار AVS Audio Editor وارد کنید. اکنون همه چیز آماده است تا تغییرات لازم را بر روی فایل خود لحاظ کنید.

این حرفه ای که از برنامه های قدرتمند ویرایش صوت در لیست نرم افزار تولید محتوای آموزشی محسوب می شود، دارای انواع اکولایزرهای مختلف می باشد که می تواند بر جذابیت صوت شما بیافزاید. با استفاده از این نرم افزار خواهید توانست قسمت های زائد فایل را برش داده و حذف کنید. در نهایت با قرار دادن یک زیر صدا بر روی فایل سخنرانی، می توانید تولید پادکست کنید.

برخی از امکانات این نرم افزار به شرح زیر است:

– امکان حذف نویز و صداهای زائد

– اکو دادن و تکرار به صدا

– امکان ویرایش و میکس چند صدا با یکدیگر

– انواع تمپلیت های صوتی

و….

دانلود AVS Audio Editor

کمتازیا

نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 4
نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 4

 

در قسمت معرفی نرم افزار تولید محتوای آموزشی، می رسیم به یک نرم افزار آچار فرانسه که همه کاری از آن بر می آید! در حال حاضر ویدیوهای آموزشی، شایع ترین نحوه ی ارائه ی محتوای آموزشی به حساب می آیند. نرم افزارهای متعددی در این زمینه تولید شده اند. از یولید گرفته تا ادیوس و لیکوئید همگی از جمله برنامه های ساخت کلیپ های آموزشی محسوب می شوند.

نرم افزار کمتازیا، برنامه ایست ویژه، مختص ساخت محتواهای آموزشی؛ زیرا در این برنامه از قابلیتی رونمایی شده است که برای همه ی مدرسان آموزش اینترنتی مطلوب خواهد بود و آن چیزی نیست جز آپشن تصویر‌برداری از مانیتور ویندوز! بسیاری از مدرسان برای تفهیم عمیق تر مباحث خود نیاز دارند تا از روی نرم افزار یا تصویری مشخص تدریس کرده و با نشانگر موس هنرجو را راهنمایی کنند. به همین خاطر نرم افزار کمتازیا مورد استقبال عمده ی آموزگاران قرار گرفته است.

افکت ها و امکانات بیشمار!

در این برنامه از افکت هایی متعددی استفاده شده است تا چسباندن برش های ویدیویی به صورت متوالی، ایجاد پرش بصری نکند. ترانزیشن های هیجان انگیز به گونه ای طراحی شده اند تا تصاویر شما حالت یکنواخت و خسته کننده نداشته باشد. قابلیت نوشتن بر روی فیلم ها و همچنین زوم بر تصاویر، مجموعه ی نیازمندی های یک آموزگار دورکار را تامین می کند. علاوه بر قابلیت های ذکر شده، آپشن ایجاد آزمون های الکترونیک، کلکسیون آپشن های این نرم افزار را تکمیل می کند.

به جرات می توان گفت که در لیست انواع نرم افزار تولید محتوای آموزشی، کمتازیا از بهترین ها به حساب می آید.

برخی از قابلیت های نرم افزار کاربردی کمتازیا:

– ضبط تصاویر صفحه ی ویندوز با حداقل نویز

– انواع افکت های تصویری، متنی و صوتی

– قابلیت خروجی به صورت پسوندهای مختلف و کاربردی

– قابلیت ساخت سی دی های آموزش به همراه اتوران

و…

دانلود نرم افزار Camtasia برای ویندوز

افتر افکت

نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 5
نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 5

 

کار با هیولایی همچون افتر افکت، دیگر از افراد عادی بر نمی آید! برای کار با این نرم افزار بایستی کاملا حرفه ای و آب دیده باشید. از این نرم افزار معمولا برای ساخت تصاویر با حرکت پویا یا انیمیشن های دو بعدی استفاده می شود. به عنوان مثال انیمیشن “دیرین دیرین” توسط افتر افکت ساخته شده است.

توضیحات تخصصی در این باره نمی دهیم، زیرا به شدت سر درگم خواهید شد، فقط محض اطلاع این نرم افزار را معرفی کردیم.

دانلود نرم افزار After Effects نسخه 2020 برای ویندوز/مک

پریمیر ، غول ویدئو ها

نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 6
نرم افزارهای تولید محتوای آموزشی : تصویر 6

 

در زمینه ی نرم افزار تولید محتوای آموزشی، اگر تمایل به تولید کلیپ هایی فراتر از توان کمتازیا داشتید، می توانید از نرم افزار پریمیر استفاده کنید. البته پریمیر هم نیاز به مهارت دارد، منتهی نه به شدت افتر افکت!

اگر تصمیم به تولید محتوای آموزشی دارید، خودتان را معطل انواع و اقسام نرم افزار تولید محتوای آموزشی نکنید، با حداقل ها استارت کارتان را بزنید که به یاری خدا موفق خواهید شد.

دانلود نرم افزار Adobe Premiere Pro نسخه 2020 برای ویندوز/مک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

فهرست