طراحی سایت آموزشی

امروزه بسیاری از آموزشگاه های حضوری به شکل غیر حضوری و به صورت آنلاین طراحی شده اند. به این ترتیب طراحی سایت آموزشی می تواند بهترین راه برای راه اندازی یک آموزشگاه مجازی باشد. کانون آگهی و تبلیغات دور تا دور قصد دارد در این  مقاله شما را با مهمترین نکات برای طراحی سایت آموزشی آشنا کند.

به نظر شما هدف از طراحی سایت آموزشی چیست؟ چرا بسیاری از افراد سعی می کنند آموزش های مجازی را راه اندازی کنند؟ آیا می توان از سایت آموزشی خود درآمدی کسب کرد؟ به نظر شما این ایده می تواند منجر به رشد کسب و کار شود؟ اینترنت و شبکه های اجتماعی چه تأثیری در جذب مشتری و مخاطب دارد؟

چرا باید یک آموزشگاه مجازی طراحی کنیم؟

هدف از طراحی سایت آموزشی آموزش دادن به افراد مختلف در سراسر کشور است. موضوعات آموزشی می تواند در حوزه های مختلفی از جامعه باشند. اصولاً آموزش های ارائه شده در سایت آموزشی به عنوان یک سرویس دهنده باید برای بیننده مفید باشد.

مطالبی که در سایت آموزشی قرار می دهید در سه نوع متنی، ویدئویی و صوتی تهیه می شوند. تنها کاری که شما برای جذب مخاطب های خود انجام می دهید، تولید محتوا با کیفیت با رعایت اصول سئو می باشد. برای مثال: محتوا های آموزشی شما به صورت متنی باید خوانا و جذاب باشد.

طوری که خواننده با مطالعه آن به بیراهه کشیده نشود و مطلب را به خوبی درک کرده باشد. در محتوا ویدئویی شما بهترین و بیشترین شانس را برای رونق کسب و کار در اختیار دارید. محتوا ویدئویی می تواند تأثیر بسزایی را روی جذب مخاطبان بگذارد.

نقش ویدئو و پادکست

بسیاری از مردم به محتوا ویدئویی اهمیت زیادی می دهند؛ زیرا نیازی به مطالعه بسیار و تمرکز بالا ندارد. با مشاهده ویدئو کاربران می توانند از حس شنوایی خود برای درک مطلب استفاده نمایند. تنها موردی که شما باید در این زمینه رعایت کنید، تولید محتوا با کیفیت می باشد.

محتوا های صوتی نیز تأثیر بسزایی در جذب مخاطب و رونق کسب و کار می گذارد. امروزه بسیاری از افراد مشغله های متعددی دارند و زمان کافی را برای مطالعه و تماشای ویدئو ندارند. به این ترتیب محتوا صوتی می تواند بهترین گزینه برای این دسته از افراد باشد.

اکنون شما باید سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که قابلیت اجرا تمام این بخش ها را داشته باشد. همچنین تأثیرات مثبتی را روی کاربران سایت بگذارد. کانون آگهی و تبلیغات دور تا دور می تواند شما را در این مسیر همراهی کند.

مهمترین اصول طراحی سایت آموزشی

اولین و مهمترین اصل در طراحی سایت رعایت اصول سئو و بهینه سازی سایت می باشد. اگر سایت شما این توانایی را داشته باشد که در نتایج اولیه گوگل قرار بگیرد، باعث پیشرفت شما در کارتان می شود. به این ترتیب باید سایت خود را بر اساس الگوریتم های گوگل و سئو بسازید.

قبل از طراحی سایت باید نیاز مخاطبان سایت خود را بشناسید. اگر بدون هیچ پیشنه ای از نیاز های کاربران اینترنت به سراغ طراحی سایت بروید، با مشکلات بزرگی رو به رو خواهید شد. که این مشکلات می توانند برای شما دردسر ساز باشند.

چه کسانی از سایت های آموزشی بازدید می کنند؟

بیشترین و مهمترین مخاطبان سایت آموزشی مؤسسات، مراکز آموزشی دولتی و غیر دولتی، مدارس و … هستند. بسیاری از هنرجویان سایت آموزشی افراد مبتدی و حرفه ای هستند. این افراد جهت دریافت معلومات بیشتر به این سایت ها مراجعه می کنند.

همانطور که در بخش بالا به نیاز مخاطب اشاره شد، شما باید به این امر واقف باشید که کاربران سایت خود را شناخته و متناسب با نیاز آن ها محتوا تولید کنید. متناسب با رده سنی کاربران سایت محتوا های ایده آل طراحی کنید.

ویژگی های ظاهری سایت آموزشی

برای جلب توجه و جذب مشتریان بیشتر باید ظاهر سایت را از لحاظ گرافیکی به بالاترین بخش برسانید. این امر موجب ماندگاری فرد در سایت شما می باشد. علاوه بر جذاب بودن ظاهر سایت شما باید رابط کاربری مناسبی داشته باشد؛ زیرا رابط کاربری اثر گذارترین بخش در جذب مخاطب به سایت می باشد.

برای این که بتوانید کاربران بسیاری را به سایت خود علاقه مند کنید باید صبور باشید؛ زیرا زمان زیادی را باید سپری کنید. محتوا های آموزشی اگر با کیفیت بالایی تولید شده باشند؛ می توانند در بازدید سایت و تغییر رتبه در نتایج گوگل تأثیر گذار باشند.

از یک سیستم مدیریت ساده استفاده کنید. یکی از مهمترین ویژگی ها برای تهیه سایت آموزشی استفاده از سیستم مدیریت محتوا ساده و پر کاربرد است.

نکات کلیدی در طراحی سایت آموزشی

طراحی رابط کاربری ساده:

هنگام طراحی باید رابط کاربری را طوری بسازید که مخاطب با ورود به سایت بتواند به راحتی مشکل خود را حل کند.

استفاده از منو های پر کاربرد:

منو ها می توانند یک دسترسی آسان برای مخاطبان را به محتویات سایت ایجاد کنند.

استفاده از یک بلاگ برای سایت:

با ایجاد بلاگ شما می توانید دانش های تخصصی خود را در اختیار کاربران اینترنت قرار دهید. بلاگ محلی است که محتویات متنی به صورت اطلاعات یا اخبار در آن قرار می گیرند. با ایجاد ارتباط میان بلاگ و سایت خود می توانید هر دو آن ها را در نتایج اولیه گوگل قرار دهید.

قالب سایت خود را بسیار مدرن اما ساده طراحی کنید:

طراحی قالب جزء آن دسته عواملی است که بیشترین تأثیر را در جذب مخاطب و افزایش رتبه در نتایج می گذارد. همچنین قالب ها می توانند عاملی جهت ماندگاری کاربر در سایت باشند.

استفاده از تبلیغات:

با ایجاد تبلیغات و قرار دادن آن ها در بخش هایی از سایت می توانید کسب درآمد کنید و سایت خود را به افراد دیگر نشان دهید. البته سعی کنید از تبلیغات به صورت متعدد و بسیار استفاده نکنید؛ زیرا تبلیغات منجر به آزار کاربر شده و به سرعت سایت را ترک می کند. البته استفاده یا عدم استفاده از تبلیغات در سایت کاملا بستگی به هدف و روش کسب درآمد مالک سایت دارد.

استفاده از باکس جستجو:

نوار جستجو یکی دیگر از ویژگی های مهم سایت آموزشی است. سایت های آموزشی با استفاده از این نوار می توانند دسترسی بیشتری را به کاربران خود در زمینه های مختلف اعطاء کنند.

محتوا های با کیفیت تولید کنید:

مهمترین عامل پس از طراحی ظاهری قرار دادن محتوا های با کیفیت می باشد. در محتوا های تولیدی باید از تصاویر و ویدئو های مناسب با موضوع و کیفیت بالا استفاده نمایید. محتوا های تولیدی شما می بایست کاملاً خوانا باشد؛ تا افراد حضور یافته در سایت بتوانند آن را به راحتی مطالعه کنند.

تصاویر آواتار:

اگر به صورت تیمی کار می کنید بهتر است از تصاویر واقعی تان به عنوان عکس آواتار استفاده نمایید. کاربران با دیدن تصاویر و تیم تان در طراحی سایت آموزشی می توانند به راحتی با کار شما تعامل پیدا کنند.

از نام سایت خود به عنوان برند تان استفاده کنید:

اگر نام دامنه شما با برند تان یکی باشد، می توانید دسترسی بهتری به کاربران خود ارائه دهید.

ایجاد خبرنامه:

خبرنامه می تواند عضوی بسیار مؤثر در سرویس دهی به مخاطبان باشد. با ایجاد خبرنامه می توانید اخبار و مقالات خود را به صورت ایمیل یا پیامک برای کاربران ارسال نمایید. به این ترتیب می توانید بازاریابی را میان کاربران خود جهت اطلاع رسانی ایجاد کنید.

سازگاری با مرورگر ها:

یکی دیگر از عواملی که به هیچ عنوان نباید آن را فراموش کنید سازگاری سایت با انواع مرورگر ها است.

طراحی سایت آموزشی

سایت آموزشی خود را الان سفارش دهید

جهت سفارش سایت خودتان و یا دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

فهرست